Jdi na obsah Jdi na menu
 

Turji Remety je obec vzdálená asi 28 km od Užhorodu. Za I. čs. republiky se obec nazývala Tuří Remety a byl zde státní hřebčín - v jeho prostorech je v současnosti psychiatrický ústav. Turistickou zajímavostí je pamětní deska na místního listonoše Fedora Fekety (TZ č. 19) na boku jednoho ze tří místních kostelů (první kostel ze směru od Perečina, nedaleko od centra obce, viditelný z hlavní silnice). V centru obce je při hlavní silnici restaurace Zolotyj tur - uvnitř se nachází fotografie z období I. čs. republiky. Přicestovat lze autobusem z Užhorodu (z autobusového nádraží pro příměstské spoje poblíž centra - ul. Fedincja) nebo po přestupu z města Perečin.
 
 

Pověst o listonoši Fedoru Fekety

 

„Posel“ Fedor Fekety chodil pěšky pro poštu do vzdáleného Užhorodu, využívajíc pro zkrácení cesty horské stezky, aby se stihnul vrátit ještě ten den do Perečinského kraje.
Ale jednoho dne v souvislosti s výkonem služby - buď se během horkého dne napil vody z chladného pramene nebo to bylo v zimě a propadl se pod ním led (zde se místní historici rozcházejí…) - onemocněl a zemřel.

Vděční spoluobčané na jeho památku umístili na zeď kostela v jeho rodné obci Turji Remety pamětní desku s nápisem:
„Na památku přátelství, rozvahy, poctivosti a úslužnosti Fedora Fekety. Zemřel 1838“

Před několika lety byla Fedoru Fekety v centru nedalekého okresního města Perečin postavena bronzová socha - údajně jde o jediný památník na světě věnovaný listonoši ».           

 

 

 

 

  

Obrazek

kostel s pamětní deskou na listonoše Fedora Fekety

  

Obrazek

pamětní deska na listonoše Fedora Fekety

 

   

 

Obrazek

 stránka je ve výstavbě