Jdi na obsah Jdi na menu
 

Siněvirské jezero (nazývá se též „Mořské oko“ nebo „Perla Zakarpatí“) je ledovcového původu, ležící v nadmořské výšce 989 m v Siněvirském národním parku v Zakarpatské oblasti. Od nejbližšího města Mižhirja je vzdáleno asi 30 km, odtud lze přicestovat autobusem do obce Siněvirská Poljana, která je asi 4 km od jezera. Tento spoj však nejezdí každodenně. Ze Siněvirské Poljany lze poté snadno dojít po silnici až k parkovišti před závěrečný výstup k jezeru. V okolí parkoviště je několik možností občerstvení, včetně malých kolib, a turbáza Siněvirské jezero ». Závěrečný výstup k jezeru vede po asfaltce dlouhé asi 800 m.
Siněvirské jezero (TZ č. 8), s rozlohou přes 5 ha a hloubku 20 m (koupání v jezeře je zakázáno, stejně tak i stanování na břehu), je obklopeno lesy. Kolem jezera vede okružní cesta, ze které jsou možné různé pohledy na jezero. Na břehu jezera stojí dřevořezba zobrazující dívku Sini a mladíka Vira - odtud prý název Siněvir - více viz „Pověst o vzniku Siněvirského jezera“. Uprostřed jezera je malý ostrůvek, který lze pomocí převozníka s vorem navštívit ;-) V blízkosti břehu je turbáza Mořské oko s restaurací, na cestě kolem jezera je několik odpočinkových míst a začátek výstupní cesty na nedalekou horu Ozirňa (1 495 m). Zpáteční cestu lze absolvovat autobusem z uvedeného parkoviště, po domluvě s některým z častých organizovaných zájezdů.

 
 
Pověst o vzniku Siněvirského jezera
 

Vir byl chudý mladík, který se zamiloval do krásné Sini, pocházející z bohaté rodiny. Sini jeho city opětovala, ale její rodiče lásce nepřáli a nechali Vira zabít. Nešťastná dívka pak v lesích na jeho hrobě dlouho plakala, až z jejích slz vzniklo jezero - ostrůvek uprostřed je mohyla Virova hrobu...

 

 

Obrazek

Siněvirské jezero

 

Obrazek

dřevořezba zobrazující dívku Sini a mladíka Vira

 

Obrazek

 stránka je ve výstavbě