Jdi na obsah Jdi na menu
 

Perečin je město v Zakarpatské oblasti vzdálené asi 18 km severně od Užhorodu. Přicestovat lze autobusem (z autobusového nádraží pro příměstské spoje poblíž centra Užhorodu - ul. Fedincja) jedoucím ve směru na Velikyj Bereznyj. Při hlavní silnici procházející městem jsou všechny veřejné budovy a obchody. Turistickou zajímavostí je bronzová socha místního listonoše Fedora Fekety (TZ č. 19), který v roce 1838 zemřel v souvislosti s výkonem služby. Socha je umístěná v parku při hlavní silnici nedaleko od poštovní budovy - údajně jde o jediný památník na světě věnovaný listonoši. V Perečinu lze pořídit levnější ubytování než je v Užhorodu - ubytovat se lze v motelu Berljozka.

 

Pověst o listonoši Fedoru Fekety

 

„Posel“ Fedor Fekety chodil pěšky pro poštu do vzdáleného Užhorodu, využívajíc pro zkrácení cesty horské stezky, aby se stihnul vrátit ještě ten den do Perečinského kraje.
Ale jednoho dne v souvislosti s výkonem služby - buď se během horkého dne napil vody z chladného pramene nebo to bylo v zimě a propadl se pod ním led (zde se místní historici rozcházejí…) - onemocněl a zemřel.

Vděční spoluobčané na jeho památku umístili na zeď kostela v jeho rodné obci Turji Remety pamětní desku » s nápisem: „Na památku přátelství, rozvahy, poctivosti a úslužnosti Fedora Fekety. Zemřel 1838“ 

 

Obrazek

památník místnímu listonoši Fedoru Fekety

 

Obrazek

  stránka je ve výstavbě