Jdi na obsah Jdi na menu
 

 Chust byl v minulosti několik dní, v souvislosti s předválečnými událostmi, hlavním městem nezávislé Karpatské Ukrajiny (vyhlášené 15. března 1939). Dnes je jedním z mnoha okresních měst v Zakarpatské oblasti.  

Nejčastějším vstupem do města je autobusové nebo sousední železniční nádraží. Nádraží jsou od centra vzdálena asi 1,5 km po hlavní silnici. Hlavní turistickou zajímavostí je zřícenina Chustského hradu (TZ č. 94), stojící asi 1,5 km od nádraží na vrcholu Zámkové hory. Pohodový výstup na zalesněnou horu přináší i výhled na celé město. Jednou z možností ubytování je turbáza Narcis » (asi 15 min. od nádraží), která stojí uprostřed cesty na Zámkovou horu. Cesta k uvedeným místům začíná u budovy autobusového nádraží, překročením hlavní silnice a takřka přímým vstupem na cestu směřující vzhůru, přes volně přístupný areál sanatoria.

Na cestě od nádraží do centra stojí katolický kostel sv. Elišky (TZ č. 138) ze 14. stol. Centrum města je tvořeno hlavním náměstím a přilehlými ulicemi s obchody a restauracemi. 

V Chustu zůstalo do dnešních časů několik významných stop po československé přítomnosti. Ve 20. letech minulého století československý stát postavil nedaleko od centra Masarykovu kolonii - obytné domy pro zaměstnance čs. státní správy » (TZ č. 64). Domy jsou postaveny v zajímavém architektonickém stylu, snažícím se o sladění dobové představy o kvalitním bydlení, s respektem k místní architektonické tradici. V sousedství se nachází budova bývalého státního reálného gymnázia z r. 1933 a budova bývalé okresní nemocenské pojišťovny. I budova vlakového nádraží je stavbou československé vlády.

Asi 3 km od nádraží, východně od Chustu u obce Kireši, lze navštívit místo výskytu vzácného narcisů úzkolistého (Narcissus angustifolius) - Dolina narcisů (TZ č. 125), které kvetou většinou v prvních třech květnových týdnech. Území je chráněnou biosférickou rezervací UNESCO.

 

  1-p7190128.jpg

 budova autobusového nádraží

 

Obrazek

 zadní strana autobusového nádraží s nástupními stanovišti

 

 Obrazek

 budova železničního nádraží

 

Obrazek

 turbáza „Narcis“ pod Zámkovou horou

 

Obrazek

 zřícenina Chustského hradu

 

Obrazek

 výhled ze Zámkové hory na město

 

Obrazek

 na hlavní silnici mezi nádražími a centrem města

   

Obrazek

 katolický kostel sv. Elišky

  

Obrazek

památník obětem II. světové války a budova okresní správy

  

Obrazek

pěší zóna - na horizontu Zámková hora

 

Obrazek

náměstí s novým pravoslavným kostelem

  

Obrazek

tradiční sobotní trhy u náměstí

  

Obrazek

 Masarykova kolonie

 prvorepublikové domy pro čs. státní zaměstnance

   

Obrazek

dům z kolonie

  

Obrazek

domy v kolonii

  

Obrazek

 dům z kolonie

  

Obrazek

 budova bývalého státního reálného gymnázia

  

Obrazek

 budova bývalé okresní pojišťovny